medyauzmani.com
“Biden, ülkenizin insan hakları sicilini düşünün” – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

“Biden, ülkenizin insan hakları sicilini düşünün” – Anayurt Gazitsi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kanani, güvenlik güçlerinin ülkesindeki gösterilere müdahalesini kınayan ABD’yi ikiyüzlülükle suçladı.

Kanani, Mahsa Amini’nin ölümünün ardından ülke geneline yayılan protestolarda göstericilerin uygulamaları nedeniyle İran polisini kınayan Washington yönetimine Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımla yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kinani, şu ifadeleri kullandı:

“Yıllarca dünyadaki herkes Filistin, Afganistan, Irak, Yemen, Libya, Suriye’de insan hakları alanında ABD’nin gerçek ve gizlenmemiş yüzünü gördü… Hatta Amerika topraklarında bile.

Bay Joe Biden, bir insan hakları savunucusu olmadan önce ülkesinin bu davadaki sonucunu düşünmüş olsaydı daha iyi olurdu. Münafıkların düşünmesine gerek olmamasına rağmen.”

Beyaz Saray sözcüsü Karen Jean-Pierre, ABD Başkanı Joe Biden ile Porto Riko yolunda uçakta gazetecilere verdiği demeçte, İran güvenlik güçlerinin hafta sonu barışçıl protestoculara tepkisini kınadıklarını belirterek, “Güvenlik güçlerinin tepki verdiğini düşünüyorum” dedi. barışçıl protestolar.” Üniversite öğrencilerine yönelik şiddet ve toplu tutuklamalar, söylediği haberlerle alarma geçtik ve dehşete düştük.

İran’daki Gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” iddiasıyla tutuklanmasının ardından 17 Eylül’de başlayan gösteriler, yeniden terör eylemiyle başladı. açılış Nispeten sakin iki günün ardından 1 Ekim Cumartesi günü üniversitelerden.

Bu kapsamda başkent Tahran başta olmak üzere ülkenin birçok kentindeki üniversitelerde gösteriler düzenlendi ve güvenlik güçleri Tahran’da Tebriz Üniversitesi ve Sanaa Şerif Üniversitesi başta olmak üzere bazı üniversitelere sert müdahalelerde bulundu. Söz konusu gösterilerde bazı öğrencilerin yaralandığını ve yüzlerce kişinin tutuklandığını ifade etti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın