medyauzmani.com
BALOSB projeleri hayat buluyor – Balıkesir News TV Gündem – Dost Haber

BALOSB projeleri hayat buluyor – Balıkesir News TV Gündem

İlk 500 İSO’ya katılan 9 şirket ve İSO İkinci 500’e katılan 5 şirket var.
Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin mevcut alanında tahsis edilecek sanayi parseli kalmadığından yeni sanayi parsellerinin oluşturulması için genişleme süreci başlamıştır. Yaklaşık 770 hektar yani bir buçuk kat büyüyecek olan BALOSB’un kamulaştırılması üç aşamada planlanıyor.
4 Haziran 2021’de gerçekleştirilen temel atma töreni ile 152 hektarlık ilk etap alanında parsel yerleşimi başladı; Halen 3 müteahhit ile çalışmalar devam etmektedir. Genişlemenin ilk etabındaki 49 partiden 48’i sanayi yatırımcılarımıza tahsis edildi. Kalan 130 dönümlük parselin tahsisi için sanayi yatırımcımızla görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu fabrikaları iki yıl içinde üreterek 10 bin kişiye daha istihdam sağlamayı hedefliyor.
338 hektarlık alanda ikinci etap kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. 283 hektarlık genişlemenin üçüncü etabının kamulaştırılmasına ise 2023’ün ikinci yarısında başlanacak.
BALOSB, tüm genişleme alanları tahsis edildiğinde 5-8 yıl içinde 40.000 kişiye istihdam sağlayarak Türkiye’nin ideal organize sanayi bölgeleri arasında hızla yerini alacaktır.
3.300 m3/gün kapasiteli atıksu arıtma tesisine hizmet verirken, genişleme alanlarına gelecek yeni tesisler de dikkate alınarak 10.000 m3/gün kapasiteli yeni arıtma tesisi 7 Temmuz 2022 tarihinde inşa edilerek işletmeye alınmıştır. .
Devam eden ihracat artışını desteklemek ve Gökköy lojistik merkezi ile demiryolu taşımacılığını daha cazip hale getirmek için Balıkesir OSB’de bir gümrük müdürlüğüne ihtiyaç duyuldu. bu yönde; Gümrük Müdürlüğü’nün kurulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. 10.03.2022 tarihinde inşaat çalışmalarına başlayan Balıkesir Gümrük Müdürlüğü, yaklaşık 30.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulacak ve Ocak 2023’te faaliyete geçmesi planlanıyor. 30.05.2022 tarihi itibari ile Balıkesir Gümrük Müdürlüğü resmiyet kazanmaya başladı. belirlenen geçici ofislerde prosedürler ve ilgili personel görevlendirilmiştir.

Balıkesir Gümrük Müdürlüğü, her türlü ithalat, ihracat, transit, antrepo, yolcu ve posta işlemlerini yapmaya yetkili birinci sınıf bir gümrük idaresi olarak hareket edecektir. Firmaların hem ithalat hem de ihracat işlemlerinde çözüm ortağı olacak Balıkesir Gümrük Müdürlüğü’nde karayolu, demiryolu ve hava lojistik haberleşmesi sayesinde çok çeşitli iş ve işlemler yapılabilmekte, talep edilebilecek tüm gümrük işlemleri yapılabilmektedir. burada gerçekleştirilecektir.
Gümrük Müdürlüğü bünyesinde antrepo, antrepo, ofis, dükkan, pansiyon, restoran ve yeterli sayıda tır durağı bulunacaktır.
16.500 çalışanın bulunduğu ve günlük çeşitli büyüklüklerde 9000 aracın giriş çıkış yaptığı BALOSB’da huzurun ve güvenliğin en üst düzeyde sağlanması amacıyla OSB Jandarma Karakolu’nun yeni hizmet binası ve kontrol merkezinin inşaatı tamamlanarak giriş yapıldı. 7 Temmuz’da hizmete açılıyor.
Fabrikaların kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere BALOSB bünyesinde 2020 yılında Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi kurulmuştur. Bu merkezde 5 adet atölye (Yenilenebilir Enerji Atölyesi, Endüstriyel Otomasyon, Metal İşleme Atölyesi, Makine Teknolojisi Atölyesi, Temel Mekanik Atölyesi) ve 5 adet derslik (Temel Elektrik Dersi, Bilişim Dersi, Fabrika Otomasyon Dersi, Enerji Verimliliği Merkezi, Genel Derslik) bulunmaktadır. Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencilerinin OSB ve atölye ihtiyaçları karşılanmakta, burada yapılan eğitimler sonucunda meslek edinemeyen gençler sertifikalandırılarak meslek sahibi olmaları sağlanmaktadır.
BALOSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi bünyesinde işe alım garantili kaynak kursu “Kaynak Gazı Kaynak (MIG-MAG) Kursu”, “CNC Tezgah Operatörü Kursu”, “CNC Makina Programlama Kursu”, “Makine Bakım ve Onarım Kursu” ve “ 3D Tasarım, “Solidworks” kursunun açılışı Bu kursları başarıyla tamamlayan 87 kursiyer BALOSB’da farklı firmalarda istihdam edilmiştir.
BALOSB MESBEM (Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki Belgelendirme Merkezi), BALOSB bünyesinde mesleki alanlarda belgelendirme yetkisi almak amacıyla 26.04.2021 tarihinde resmi olarak kurulmuştur.
BALOSB MESBEM’in TÜRKAK akreditasyon denetimleri tamamlandığında, dört farklı sektörde (Metal, Makine, Elektrik ve Lojistik) 36 birimde belgelendirme yapılabilecek.
Sektörde kadın istihdamını artırmak amacıyla “Annemin işi benim geleceğim” projesi kapsamında BALOSB bünyesinde faaliyet gösteren Neşe Fabrikası Gündüz Bakımevi 110 öğrenci ile eğitimine devam ediyor.
BALOSB, enerji verimliliğine verdiği önemi Ocak 2022’de TSE EN ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Belgesini alarak; Ayrıca katılımcılara verdiği hizmetin kalitesini belgelemek amacıyla Nisan 2022’de TSE EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazanmıştır. 14.001 Çevre Yönetim Sistemi ve 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi almak için çalışmalar devam etmektedir.
Dünya Bankası ECO Kredi Projesi’ne sunduğumuz dört projemizin temel amacı; Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin teknik/fiziksel altyapısını geliştirerek bölgeye modern bir altyapı sağlamanın yanı sıra daha çevreci bir ağır sanayi organize bölgesi hedefine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
İlk 3 yılı ödemeden 13 yıl içinde %3 faizle geri ödenecek olan Organize Sanayi Bölgesi kredisi projesi için başvurduğumuz projelerimiz;
Altyapı imalatı
Organize Sanayi Bölgesinde elektrik şebekelerinin kurulması
– Gelişmiş proses suyu arıtma tesisi kurulması
Arıtma çamuru ve katı atık için termal kurutma istasyonu inşaatı
Altyapı inşaat projemiz Dünya Bankası tarafından onaylanmıştır. Projemiz için ihale dokümanları ve ÇSYP hazırlanmakta olup, en kısa sürede ihaleye çıkılacaktır. Diğer üç projemiz için de fizibilite çalışmaları devam etmektedir.
Balıkesir OSB’de sanayicilerimize fırsatlar geliştirmek ve daha iyi bir yatırım ortamı yaratmak için bölgemizde gerçekleştirmek istediğimiz gelecek projelerimiz aşağıdaki gibidir; Tır Otopark İyileştirme Projesi, Otel Projesi, Ticaret Merkezleri Projesi, Lojistik Bölge Projesi, Akaryakıt İstasyonu ve Dinlenme Tesisleri Projesi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın