medyauzmani.com
Balıkesir’de Dünya Habitat Günü Kutlandı – Dost Haber

Balıkesir’de Dünya Habitat Günü Kutlandı

BM İcra Direktörü Maimouna Mohamed Sharif, kapanış konuşmasında şunları söyledi: “Bugünü unutulmaz bir Dünya Habitat Günü kıldığı için gönüllülere, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Balıkesir halkına teşekkür ediyorum.” dedi.

İnsanlara yaşadıkları şehrin geleceğini belirleme gücüne sahip olduklarını hatırlatmak için her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Habitat Günü’nde Balıkesir’den dünyaya “Dünya Habitat Günü” çağrısı yapıldı. Kimse geride kalmasın” dedi. Dünya kentlerinde artan eşitsizlik, barınma ihtiyacı, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği gibi konuların tartışıldığı yuvarlak masa toplantılarında “insan” ve “şehir” hakkında önemli mesajlar verildi. Yapılan toplantılarda çok düzeyli yönetim, katılım ve işbirliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar sürdürülmeli; İklim, enerji, finans ve barınma için yeni insan hakları temelli stratejilere ve radikal yeniliklere ihtiyaç var; Dayanıklı ve sürdürülebilir şehirler insan hakları etrafında inşa edilmelidir; Gençleri her alanda güçlendirmek için çözüm ve önerilerde bulunuldu.

Kasım ayında BM gündemine alınacak
BM İcra Direktörü Maimouna Mohamed Sharif, Dünya Habitat Günü kapanış konuşmasında, “Günü unutulmaz bir Dünya Habitat Günü yapan gönüllülere, Balıkesir belediyesine ve Balıkesir halkına teşekkür ediyorum. Raporu değerlendireceğiz. Büyükşehir Belediyesi ve BM-Habitat ekibi tarafından Habitat Günü’nün sonuçları ve çıktıları hakkında hazırlanacak BM-Habitat Yürütme Kurulu’nun Kasım toplantısında. dedi. Balıkesir Kent Belediyesi’nin ev sahipliğinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayesinde düzenlenen Dünya Habitat Günü’nün açılışının ardından gün boyunca eş zamanlı olarak çeşitli seminerler gerçekleştirildi. Kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir kentler ile insan yerleşimlerinin tartışıldığı oturumlarda, insan merkezli politikaların izlenmesi, sürdürülebilir tüketim ve üretim kalıplarının teşvik edilmesi, yeşil ve dayanıklı altyapıya öncelik verilmesi gibi konular ele alındı.

Yeşil kalkınma sorunlarının ele alınması
“Türkiye’nin Yeşil Dönüşüm Politikalarında Konut Uygulamaları, Akıllı Şehirler ve Sıfır Atık Hareketi” komitesinin moderatörlüğünü, çevre sorunlarına yönelik farkındalık yaratmaya yönelik programlarıyla tanınan televizyoncu Güven İslamoğlu yaptı. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyüp Karahan, GIS Genel Müdürü İsmail Tuzgen, TOKİ Başkan Yardımcısı Dorsun Paştürk ve Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar hazır bulundu. Konuşmacı olarak programlayın. Kentsel dönüşüm, akıllı şehirler, sosyal konut üretimi, atık yönetimi ve döngüsel ekonomi ve 2053 net emisyon hedefi ile yeşil kalkınma tartışılıyor.

Balıkesir'de Dünya Habitat Günü Kutlandı

gençliği geride bırakın
Gençleri Geride Bırakma Komisyonu’nun moderatörlüğünü TBMM’nin en genç üyesi Rumisa Kadak yaptı. Oturumda konuşmacı olarak Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Dünya Etnik Spor Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Abdulhalim Aksu, Gençlik Uzmanı Olga Tsabelina, Gençlik Esther Muiruri, Gençlik 2030 Şehri Taylor Ilani Garner. Oturumda gençlerin büyük girişimlerde yer almaları, zihinsel güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmaları ve kendilerini geliştirmelerine izin verilmesi gerektiği tartışıldı.

Balıkesir'de Dünya Habitat Günü Kutlandı

Sosyal belediyecilikten bahsediyorum
Kıdemli Şehir Plancısı Naomi Hogerforst tarafından yönetilen Şehirlerde Sosyal İçerme Yönergeleri komitesi; Avrupa Birliği, BM-Habitat Ofisi Başkanı Paulius Kulikoskas, Küresel Gençlik Uzmanı Samed Agerbach, Bartlett D. Catalina Ortiz, Genel Müdür Dipti Mahapatru, Urbanice Malaysia CEO’su Norlisa Binti Hashem ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Sagai konuşmacı olarak katıldı. Oturumda belediye sosyal hizmetleri ve yaklaşımları tartışıldı.

Balıkesir'de Dünya Habitat Günü Kutlandı

kentsel dayanıklılık ve sürdürülebilirlik
BM-Habitat Savunuculuk ve Kampanyalar Başkanı Christine Auclair, “Kentsel Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik için Yeni Bir Sosyal Sözleşme” konulu bir panel tartışmasının moderatörlüğünü yaptı. BM Habitat Konuşmacı Paneline, Meksika Devlet Çok Taraflı İşler ve İnsan Haklarından Sorumlu Müsteşarı Martha Delgado, Bahçeli Belediye Başkanı Evler Hakan Bahadir, Dünya Kentsel Kampanya Başkanı Sri Hasanini Sovgan, Orta Doğu Şehirleri Enstitüsü Direktörü Mahmoud El-Borai , Ortak Kentsel Grup ve Parlamento Avrupa Genel Sekreteri Zuzana Tatara. Doğu Londra Üniversitesi’nden Siraj Saeed.

Balıkesir'de Dünya Habitat Günü Kutlandı

Toplumsal değer yaratmak için kentsel dönüşüm
Toplumsal Değer Yaratmak için Kentsel Dönüşüm ekibine BM-Habitat Kentsel Dönüşüm Uzmanı Javier Turner liderlik etti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Omar Bulut, Fas Entegre Şirketi Kurucusu ve Direktörü Sarl Abdallah Fikret, Global City için 15 Dakika Girişimi Carlos Moreno, Kurucu CEO Artechubs Stanley Anigbogu, Brezilya Konuşmacılar katıldı.

Balıkesir'de Dünya Habitat Günü Kutlandı

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın