medyauzmani.com
Bakan Muş, Eylül – Anayurt ihracat rakamlarını açıkladı. – Dost Haber

Bakan Muş, Eylül – Anayurt ihracat rakamlarını açıkladı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Eylül ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 artarak 22,6 milyar dolar oldu” dedi. dedi.

Bakan Muş, Eylül ayı dış ticaret rakamlarını Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin katılımıyla Ortahisar ilçesinde bir otelde düzenlenen toplantıda açıkladı.

Muş, Eylül ayı dış ticaret rakamlarının ve dönemsel gelişmelerin değerlendirileceği toplantı vesilesiyle Trabzon’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Karadeniz’in incisi Trabzon ile çok özel ilişkisini dile getiren Mosh, “Trabzon’a gelmek Sümela’da tarihin kokusunu içine çekmek, Gülbahar Hattun Camii’nde atalarımızı anmak, Sultan Murad’ın eşsiz doğasına ve Hadrenbey’e hayran olmaktır. yaylalar, kalmak demektir.” dedi.

Muş, Trabzon’un hızla gelişen sanayisi ve ekonomisi ile bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynarken turizmde de adından söz ettirdiğine dikkat çekti.

Trabzon’un ülke çapında ve dünyada başarılı girişimcilerin ortaya çıktığı bir şehir olarak dış ticarette de kendini kanıtladığını kaydeden Muş, Trabzon’un ülkenin en çok ihracat yapan 20 ili arasında yer aldığını vurguladı.

Trabzon’un değerli iş adamlarının samimi çabalarıyla çok daha büyük başarılara imza atacağından emin olduğunu kaydeden Mosh, burada yapılacak toplantının ardından iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelip istişare edeceklerini de kaydetti.

Tahıl koridoru, piyasaları sakinleştirmeye ve gıda enflasyonunu düşürmeye yardımcı oluyor.

Muş, küresel ekonomide birçok sorunun aynı anda yaşandığı bir dönemden geçtiğimizi vurgulamak için şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya tarihinde ilk kez salgın nedeniyle bu büyüklükte bir kriz yaşandı ve bu krizin etkileri henüz tam olarak geçmedi. Rusya-Ukrayna savaşı emtia fiyatlarının temellerini istikrarsızlaştırmaya devam ediyor, dünya ekonomisi ve malları.Ticaret politikaları, bildiğiniz gibi, geçen yıldan bu yana devam eden küresel ekonominin yüksek seviyesi, Enflasyonun yanı sıra birçok ülkede durgunluk olasılığı ortaya çıkmaya başladı. Dünya Bankası’nın 15 Eylül’de yayımladığı raporda, küresel enflasyonla mücadele için uygulanacak sert politikaların 1980’lerde yaşananlara benzer bir küresel durgunluk olasılığını artırdığı belirtildi. Küresel ekonomi Aslında 2022 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 42,3 iken, raporda belirlenen euro bölgesinde yüzde 95,6’ya ulaştı. Yüzde 190 civarındaki borç oranı, önümüzdeki dönemde ciddi sorunlarla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtirken, çeşitli kuruluşlar bir durgunluk ihtimalinin ortaya çıkma ihtimalinin olduğunu bildiriyor. Yıl sonunda, özellikle yüksek enerji fiyatları ve olası doğal gaz kıtlığı nedeniyle birçok AB ülkesi için daha güçlü olan Uluslararası Para Fonu Direktörü, sert bir kışın Avrupa’da toplumsal huzursuzluğa yol açabileceği konusunda uyardı.

Ekonomide bu kadar ciddi sorunların olduğu bir ortamda, dünyanın farklı coğrafyalarında artan gerilimlerin, iş birliği yapmayı zorlaştırdığını ve sorunları körüklediğini kaydeden Mosch, şöyle devam etti:

“Türkiye’den bu yana, barış odaklı dış politikamızın ilkesi doğrultusunda, dün olduğu gibi uluslararası dayanışmaya katkı sağlayan her adımı desteklemeye devam edeceğiz. Nitekim Karadeniz’in diğer yakasında savaşın sona ermesi. bir an önce ve gıda güvenliği ve enerji başta olmak üzere küresel ekonomiye etkileri Gıda fiyatlarını düşürmek için iki aydır başarıyla uygulanan İstanbul Mutabakatı gibi çözümler tahıl gibi olası bir gıda krizini önledi Bu koridor sakinleşmeye yardımcı oluyor piyasalar ve gıda enflasyonunu düşürmek ve gelişmiş ekonomilerin resesyon sinyali verdiği bir ortamda Türkiye ekonomisi güçlü büyüme performansını sürdürüyor. 50 yıl 2021’de yüzde 11,4 ve nihayet 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,6’lık başarılı büyüme. tasarruf etmeyi başardı.Bu dönemde GSYİH artışının yarısından fazlası mal ve hizmet ihracatımızdan geldi.Bu nedenle ekonomimiz küresel ortamda yaşanan tüm zorluklara rağmen dengeli ve sürdürülebilir gelişimini sürdürüyor.Uluslararası kuruluşlar da bu alandaki performansımızı teyit etti. Bu doğrultuda, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı 202 yılı büyüme tahminini yükseltti. Daha geçen hafta yayınlanan Ekonomik Görünüm raporunda ülkemiz için yüzde 3,7’den yüzde 5,4’e 2.

Bakan Muş, Türkiye’nin 2021 yılında yakaladığı ihracat başarısını 2022 yılının ilk dokuz ayında da sürdürdüğüne dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Geçen Eylül ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 artarak 22,6 milyar dolar oldu. Bunun şimdiye kadarki en yüksek Eylül ihracat rakamı olmasından duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. Dolayısıyla, ilk dokuz aylık ihracat rakamı olarak ilk dokuzda yer alıyor.” aylar 2022’den itibaren ise Ocak-Eylül 2022 döneminde ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artışla çok güçlü bir performans göstererek 188.2 milyar dolar oldu. Bir önceki yıla göre yüzde 26 Daha önce enerji ve emtia fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle ithalatımız 33 milyar dolar olmuştu.

– Eylül ayında altın ve enerji hariç tutulduğunda ihracatın ithalatı karşılama oranı %100’ü aştı.

Ocak-Eylül döneminde ithalatın yaklaşık üçte birinin enerji ithalatından kaynaklandığını belirten Mosch, “Öte yandan son dönemde altın ithalatındaki artış da ithalatımızdaki artışı etkilemeye başladı. Söz konusu artış ihracatta da devam etti. Ocak-Eylül döneminde toplam altın ithalatı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 150 artarak 12,1 milyar dolar oldu.Aslında altın ve enerji hariç tutulduğunda Eylül ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 100’ü aştı. ” dedi.

Devlet olarak tüm şirketlerin bir dünya markası haline gelene kadar birçok kuruluş aşamasında yanında olduklarını ve desteklediklerini kaydeden Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nitekim geçtiğimiz hafta yeni ihracat destek modelini, e-ihracat, ön finansman ve güncel gelişmelere uyum sağlayan yeni nesil destek mekanizmalarını devreye aldık. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Mart ayında faaliyetlerine başlayan İhracat Geliştirme A.Ş. Kredibilitesi olan ancak garanti sorunu yaşayan KOBİ’ler başta olmak üzere KOBİ’lerle çalıştık. Ayrıca tüm ihracatçılarımızın finansmana erişimini kolaylaştırıyorlar.Şu ana kadar 6 milyar liranın üzerinde. Bu sefer İGE AŞ olacak. Çünkü bu model ile bütçemizi artıracak desteğimizin etkinliği ile her yıl destek için bütçe kaynaklarını eşleştirecek ve çarpan etkisi ile ihraççılarımıza ulaştıracağız” dedi.

Hizmet sektörünün gelişmesi için ulusal ve uluslararası gelişmeleri dikkate alan kapsamlı çalışmalar yapıldığını vurgulayan Mosh, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaştığımız toplam dört karardan oluşan Hizmet İhracatını Destekleme Programı paketimiz bunlardan sadece biri. Önümüzdeki dönemde ihracatçı ailesine rehber olacak bu çalışmalarımızın yanı sıra ihracatçılarımızın önünü yeniden açacağız, ticaret amaçlı ticaret diplomasisi çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.Önemli konuları görüştüler. Ukrayna’nın savaş sonrası yeniden inşasında Türk müteahhitlerinin rolü, tahıl koridorunun işletilmesi, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı ile STA’nın yürürlüğe girmesi için onay süreçleri gibi.Ticari diplomasi faaliyetlerimiz kapsamında, Geçtiğimiz haftalarda imzaladığımız protokollerle Malezya ve Gürcistan ile mevcut serbest ticaret anlaşmalarının kapsamını genişlettik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesine katılarak birçok ülkedeki muhataplarıyla bir araya gelme ve bu ülkelerle ikili ticari ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduklarını kaydetti.

“Öte yandan, hemen yanı başımızda büyüyen iki pazar olan Bosna Hersek ve Sırbistan ile pasaportsuz seyahatin önü açıldı. Bu gelişmeler siz değerli iş adamlarımıza önemli fırsatlar sunuyor. Tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu hedef doğrultusunda sizlerin gayretleriyle, geçen yıl olduğu gibi 2022’de de ekonomik büyümemizin ana unsuru ihracat olmaya devam edeceğinize inanıyorum. son yıllarda ihracat ve yatırımlar itici bir güç olacak.Mevcut büyüme ortamını sürdürülebilir kılacağımızdan eminim.Bu noktada benim adıma büyük bir özveri ve emekle çalışmalarını sürdüren tüm ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum. ve milletim.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın