medyauzmani.com
Bakan Kirishi gıda israfına karşı çağrıda bulundu – Anayurt gazetesi – Dost Haber

Bakan Kirishi gıda israfına karşı çağrıda bulundu – Anayurt gazetesi

Tarım ve Orman Bakanı Fahit Krishi, gıda üretimine ve gıdanın topraktan sofraya yolculuğuna büyük emek verildiğini belirterek, vatandaşlara israfın önlenmesi çağrısında bulundu.

Kirishi, 29 Eylül Dünya Gıda Kaybı ve Atık Farkındalık Günü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, iklim değişikliğinin etkilerini en çok hissettiği bir dönemden geçtiğimize dikkat çekti.

COVID-19 pandemisi sonrası Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte ortaya çıkan krizlerin, tarım ve gıda güvenliğinin vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Kirishi, “Bunun farkında olan ülkeler, doğal kaynakları korumak, toprağı yönetmek ve yönetmek için önlemler alıyorlar. su ve tarımda sürdürülebilirliği sağlamak.” Güvenliği sağlamak için kapsamlı çalışmalar yapılırken, sadece üretim ve verimliliğe değil, elbette gıda tüketimine de odaklanmalıyız. Değerlendirdi.

Gıda israfının sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlar başta olmak üzere çok boyutlu bir konu olduğunu kaydeden Kirişci, her yıl dünya çapında üretilen gıdaların üçte birinin israf edildiğini ifade etti.

Kirishi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2021 Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporuna göre, yılda 1,3 milyar ton gıda israfı olduğunu bildirdi.

Bu kaybın ölçeğinin atıkla mücadelenin öneminin göstergesi olduğunu kaydeden Kreishi, şunları kaydetti:

“Türkiye, atıkların azaltılmasına yönelik uluslararası ölçekte yapılan çalışmalarda öncü olmuştur.Tarım ve Orman Bakanlığımız, Gıda ve Tarım Örgütü ile işbirliği içinde, Gıda ve Sofranızı Koruyun” konulu geniş çaplı uluslararası bir kampanya başlattı. Gıda kayıp ve israfını azaltmak için 20 Mayıs 2020 Tarım ve Orman Bakanlığı ile Gıda ve Tarım Örgütü, ulusal ve uluslararası düzeyde gıda kaybı ve israfı ile mücadele etmek, ilgili tüm tarafların farkındalığını artırmak ve toplumu bilinçlendirmek için kampanya yürütüyor. Ayrıca Türkiye’deki iyi uygulama örneklerini uluslararası arenada bir model haline getirmeyi amaçlıyor.”

– Farkındalık çalışmaları

Kirişci, “Yiyeceklerini Koru – Sofranı Koru” kampanyası kapsamında tüketicilerin gıdalarını nasıl korudukları, planlı alışverişler, yemek artıklarının gıda dışı ürünlere dönüştürülmesi gibi birçok konuda farkındalık çalışmaları yapıldığını hatırlattı. .

Kreishi, kamu ve özel sektör kuruluşlarının yemek artıklarını yeniden kullanmak için projeler geliştirmeye teşvik edildiğini kaydetti:

“Bakanlığımız 9 Ağustos 2022 tarihinde yem piyasası ve yem kullanımına ilişkin yönetmeliği değiştirerek restoran, otel, fabrika ve işletmeler gibi gıdaların toplu tüketildiği yerlerde hazır gıda üretimine yönelik gıda atıklarının dönüştürülmesinin önünü açmıştır. hayvanlar için 18 milyon ton gıda atığı yeniden değerlendirilebilir.Bakanlık olarak paydaşlarımızla birlikte ülkemizde ve uluslararası alanda gıda kayıp ve israfını önlemeye yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.Gıda Kaybı Üzerine ve Atık Farkındalık Günü’nde hemşehrilerimizi gıda israfı yapmamaya, topraktan sofraya gıda üretiminde ve gıda yolculuğunda ne kadar emek harcandığını bilmeye çağırıyorum.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın