medyauzmani.com
Avrupa en büyük kuş gribi salgınını yaşıyor – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Avrupa en büyük kuş gribi salgınını yaşıyor – Anayurt Gazitsi

Avrupa ülkelerinde benzeri görülmemiş bir ölçekte kuş gribi salgını nedeniyle binlerce kuş ve kümes hayvanı itlaf edildi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre 2021-2022 verileri Avrupa kıtasının şimdiye kadarki en büyük kuş gribi salgınını yaşadığını gösterdi.

Portekiz’den kuzey Norveç ve Ukrayna’ya kadar kıta genelinde 37 ülkede kuş gribi vakaları bildirildi. Kuş gribi vakaları nedeniyle yaklaşık 2.500 tavuk, 47.7 milyon kuş ve 3.500 yabani kuş itlaf edildi.

Avrupa’nın kuzeybatı kıyılarında kuş gribi nedeniyle çok sayıda deniz kuşu ölümü kaydedildi.

Özellikle Haziran-Ağustos 2022 döneminde yabani kuşlarda daha önce tespit edilmemiş sayıda enfeksiyon vakasının bulunduğuna ve bu nedenle evcil kuşlarda da vakaların arttığına dikkat çekildi.

Haziran-Eylül 2022 döneminde kümes hayvanları arasında kuş gribi vakalarının bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 kat arttığı ve en çok vakanın Atlantik kıyılarında görüldüğü bildirildi.

Avrupa’da kuş gribinin insandan insana bulaşma riski ‘düşük’ olarak tanımlanmıştır. Çin’de toplam 5 kişide virüs tespit edildi. Avrupa’da kuşlarla mesleki teması olan kişilerde hastalığın ortaya çıkma ve bulaşma riski ‘düşük ila orta’ olarak değerlendirildi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın