medyauzmani.com
Avrupa Birliği enerji krizi nedeniyle olağanüstü toplanıyor – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Avrupa Birliği enerji krizi nedeniyle olağanüstü toplanıyor – Anayurt Gazitsi

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, bir enerji krizi karşısında elektrik tüketimini azaltmak ve ucuza üretim yapan ve aşırı kâr sağlayan enerji şirketlerini vergilendirmek de dahil olmak üzere yeni önlemleri kabul etmeye hazırlanıyor. Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti’nin daveti üzerine 27 üye ülkenin enerji bakanları Brüksel’de olağanüstü toplandı.

Çek Sanayi ve Ticaret Bakanı Josef Sekila toplantının girişinde yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız ve şirketlerimiz Avrupa Birliği’nden çok yüksek enerji fiyatları konusunda somut teklifler bekliyorlar.” dedi. dedi.

Toplantının gündeminde 3 önemli önlem bulunduğunu kaydeden Saqilah, “Birincisi, şu anda en pahalısı olan doğal gazın kullanımını azaltacağı için elektrik fiyatlarını hemen düşürecek bir önlem olan elektrik talebini azaltmak. ” İfadeyi kullanın.

İkinci önlemin, nükleer veya yenilenebilir enerji gibi ucuz elektrik üreticilerinin karlarına bir üst sınır getirmek olduğunu anlatan Sekela, bu şirketlerin mevcut fiyat artışlarından daha fazla kar elde ettiğini açıkladı.

Üçüncü önlemin ise fosil yakıt üreticilerinin fazla kârlarından hesaplanan bir dayanışma katkısı olacağını kaydeden Sekila, bu önlemlerin tüm sorunu çözmeyeceğini söyledi.

Sekila, “Ailelerin ve işletmelerin acil yardıma ihtiyacı var. Tüm üye ülkeler bu durumun farkında. Bu nedenle, bugün siyasi bir anlaşmaya varacağımızdan ve önlemleri olabildiğince çabuk uygulayacağımızdan eminim.” dedi. Değerlendirdi.

Rusya ile enerji savaşında olduklarını ifade eden Sekila, “Durmamalıyız. Kış geliyor. Hemen harekete geçmeliyiz.” dedi.

Komisyonun, özellikle gazın fiyatının nasıl düşürüleceği konusunda en kısa sürede ek tedbirler almasını beklediğini vurgulayan Sekila, “Bakanların komisyondan alınacak özel bir önlem listesi hazırlamasını istemelerini bekliyorum. uygulandı.” dedi.

Komisyonun hızlı hareket etmesi gerektiğini kaydeden Sekila, gerekli yasal işlemlerin bir an önce tamamlanması için mümkün olan en fazla sayıda olağanüstü toplantı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

İsveç, Almanya ve Danimarka’nın da Nord Stream’in boru hattı altyapısına verilen zarar konusunu gündeme getireceğini kaydeden Sekela, bu sızıntıların tesadüf olmadığını, Avrupa’nın enerji altyapısına yönelik herhangi bir kasıtlı eyleme agresif ve toplu tepki göstereceklerini belirtti.

Avrupa Birliği’nin enerji krizine karşı ihtiyati tedbiri

Öte yandan, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından Eylül ayında hazırlanan tekliflerde, üye ülkelere gönüllü olarak toplam elektrik tüketimini yüzde 10 azaltma, yoğun saatlerde elektrik tüketimini yüzde 5 azaltma, elektrik üreticilerinin gelirlerini elektrikten elde edilen gelirleri sınırlama çağrısında bulunuluyor. yenilenebilir, nükleer ve kömür kaynakları, sözde “dayanışma katkısı” altında fosil yakıt sektöründen vergi tahsilatı dahil olmak üzere megavat saat başına 180 Euro’ya.

Bu eylemlerle AB ülkelerinin toplam 140 milyar avro kaynak toplaması ve bu desteğin vatandaşlara ve işletmelere sağlanması öngörülmektedir.

Bu tekliflerin Üye Devletler tarafından kabul edilmesi beklenmektedir.

Enerji bakanları daha sonra yüksek gaz fiyatlarını düşürmek için daha fazla politika seçeneği hakkında görüş alışverişinde bulunacaklar.

AB Komisyonu, bir önceki planında ithal doğalgaz fiyatına bir tavan koymamıştı.

Aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’nın da bulunduğu 15 AB üyesi ülke, bu hafta AB Komisyonu’ndan ithal edilen doğalgaza bir fiyat tavanı uygulama planı hazırlamasını istedi.

Avrupa Birliği Komisyonu, doğal gaz konusunda atılması gereken yeni adımları ve alınacak ek önlemleri içeren gayri resmi bir belge hazırlayarak üye ülkelere sundu.

Bu belgede komite, doğal gaza geniş bir üst sınır getirilmesinin karmaşık olabileceği ve enerji güvenliği riski oluşturabileceği konusunda uyardı.

Öte yandan Almanya, Hollanda ve Danimarka gibi ülkeler de bu noktada doğalgaz fiyatlarına tavan yapma fikrinden hoşlanmıyor.

Gaza sınır getirilmesinin enerji arz güvenliğini tehlikeye atacağını düşünen ülkeler, uygulamanın özellikle kış aylarında doğalgaz kaynaklarına zarar verebileceğini tahmin ediyor.

Enerji bakanlarının doğalgaza sınırlama getirilmesi konusunu yoğun bir şekilde görüşmeleri bekleniyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın