medyauzmani.com
Ankaralılar kültür ve sanatla buluşuyor – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

Ankaralılar kültür ve sanatla buluşuyor – Anayurt Gazitsi

Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında 1’den 100’e, Düşlerim Müzede, Her Yerde Sanat ve Ankara Keçisi Modelleri sergileri Resim Heykel Müzesi’nde açıldı. Sergileri ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl 5 ilde kültür yolu şenlikleri yapıldığını ve bu sayıyı artırmak istediklerini söyledi. Başkent Yolu Kültür Festivali ile ilgili olarak Ersoy, “Birçok etkinliğin biletleri tükendi ama biletsiz yerler var. Açık hava etkinlikleri biletsiz yapılıyor. Kapalı alan etkinlikleri için ise kapasite sınırlı olduğu için bazı biletler var. Aslında amacımız bu. halkımızın gelir elde etmekten çok kültür ve sanatla tanışmasını sağlamaktır.

Ersoy, Resim Heykel Müzesi’nde yaptığı konuşmada, 1 Ekim’de başlayan Başkent Kültür Yolu Festivali’nin İstanbul’da Kültür Yolu Festivali’ne paralel olarak Başkent Yolu Kültür Yolu üzerinde yapıldığını ve 23 Ekim’e kadar devam edeceğini açıkladı. .

Ziyaret ettiği sergilerden biri olan “1’den 100’e”nin çok anlamlı olduğunu kaydeden Ersoy, şöyle devam etti:

“Çok amaçlı bir sergi. Cumhuriyetimizin 100. Yılından bir yıl önce, 99 sanatçımızın 99 farklı esere katıldığı ve bu mekan için özel olarak hazırlanmış eserlerinin yer aldığı çağdaş Türk sanatını temsil eden bu sergi. 23 farklı sanatçı Bir sergimiz daha var Bunların ayrı ayrı çizildiği bir sergimiz daha var Bu eserler Başkent Kültür Yolu üzerinde 23 farklı noktaya yerleştirilecek ve onları halkımızla buluşturacağız, bence en ilginçlerinden biri olacak. ”

Kültür Rotası festivallerini bu yıl Türkiye’ye yaymak istediklerini dile getiren Ersoy, “Kültür Rotası’na katılan şehir sayısını bu yıl itibariyle 5’e çıkardık, 10’a çıkarma kararı aldık. Bu sayıyı artırıyoruz. Her sene bir sanatçımız bu sene festivalde.

Festivaller hakkında bilgi veren Ersoy, bu yılki dizinin 8 Ekim’de Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali ile tamamlanacağını belirtti. Ersoy, Adana’da Portakal Çiçekleri Karnavalı’nın önümüzdeki yıl Nisan ayından itibaren düzenleneceğini, ardından İzmir’deki Tekel fabrikalarının restore edileceğini ve Nisan ayında İzmir Efes Kültür Yolu Festivali’nin gerçekleştirileceğini belirtti.

Gaziantep Yolu Kültür Festivali’nin Eylül 2023’te yapılacağını anlatan Ersoy, festivale iki şehrin daha dahil olacağını belirtti.

Ersoy, festivallerin bir yol içerisinde gerçekleştirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Neden bir yol içinde planlıyoruz? Çünkü kültür ve sanatın festival süresince sabit kalmasını istemiyoruz. Amacımız bu yolları özel kurumlar tarafından da kültür yolları olarak benimsemek. Zamanla özel sanat kurumları da hizmet vermeye başlıyor. bu yolda yerlerini alırlar özel yerleri vardır buradalar bu şekilde festival bittikten sonra kültür ve sanatla ilgilenenleri kendine çeken bir mıknatıs olur kültür ve sanat bu şekilde ortaya çıkmaya devam eder desteğimiz olmadan.

Kültür yolu festivallerinin şehirlerin markalaşması için çok önemli olduğunu vurgulayan Ersoy, yabancı basının ilgisinin her geçen yıl arttığını, programa yurtdışından çok sayıda yabancı editör, yazar ve sanatçının katılmak istediğini söyledi. bu yıl. Ersoy, festivallerle sağlanan etkileşim ve iletişimden memnun olduklarını söyledi.

Ersoy, son olarak Başkent Kültür Yolu Festivali ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Birçok etkinlik tükendi ama biletsiz mekanlar var. Açık hava etkinlikleri biletsiz yapılıyor. Kapalı mekanlarda sınırlı kapasite nedeniyle bilet talepleri oluyor. Amacımız aslında üretmekten çok halkımıza kültür ve sanat kazandırmak. Gelir.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın