medyauzmani.com
Altıncı yasama yılının yirmi yedinci oturumu – Enayaourt Gazetesi – Dost Haber

Altıncı yasama yılının yirmi yedinci oturumu – Enayaourt Gazetesi

Uzun zamandır Meclis’e gitmiyoruz. 1 Ekim Cumartesi. Havuzu gezdik. Açılış ve akşam resepsiyonuna katıldık.

3 aylık tatil bitti. Türkiye Büyük Millet Meclisi altıncı yasama yılı olan yirmi yedinci oturumunu bir kutlama ile açtı. Başkan Mustafa Entop başkanlık ederek kısa bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 sayfalık bir konuşma yaptı.

Genel Kurul’da yerini alan liderlerin başında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu vardı. Daha doğrusu tüm grup liderleri dernekteydi.

Bu dönem Meclis’in işi kısa ömürlü olacaktır. Haziran’da seçim var.

Meclis, EYT meselesini bu kadar kısa sürede karara bağlar; Merhem emeklilik yaşının yaralarına uygulanır. Öğrencinin öğrenim borcunun silinmesi için yasal düzenleme yapar.

2023 bütçesi Aralık’ta çıkacak ve bir kanun tasarısı… 20-25 madde… birikmiş sorunlar için bir çare.

Sonra meydanlara…

2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri var. Parlamento muhtemelen baharda kapanacak. Gençlik Yüksek Kurulu tarafından açıklanacak 2023 resmi genel seçim sonuçlarına göre 28. Temsilciler Meclisi oluşturulacak.

*

Seyfullah Hajimovtoğlu… Bölge İller, Devlet Personel Başkanlığı, Bakanlar Kurulu Müsteşar Yardımcısı, Rize Valisi, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği. Devletin “kara kutusu” ile 1985 yılında başlayan bir dostluğumuz var.

Açılış töreninin ardından dernek kulisinde gazetecilerle sohbet etti. Onu rahatsız etmemek ve konuşmasını bölmemek için durmak istemedik. Bir meslektaşım aracılığıyla beni davet etti. Kalabalık meslektaşlarıma el ele tutuşarak “Gazetecilerle ne zaman, nasıl ve ne kadar konuşacağımı 1985 yılında Osman Bey’den öğrendim. O yüzden bana baskı yapamazsınız” esprisiyle onurlandırdık. Kendisine teşekkür edip ayrıldık.

Ak Parti Rize Milletvekili Mehmet Avcı ile Parlamento Parkı’nda görüştük. en son görüştüğümüzde; Kovid-19’a yakalandı ve ben bir hafta evde tecrit edildim. En kısa zamanda buluşmak üzere anlaştık. Çünkü ondan kurtulmak için bir haftam var.

*

Akşam resepsiyonu. Şeref Salonu’nda yapıldı. Bu kez hükümet ve muhalefet Genel Kurul’un dışında lobi koridorunda toplandı. Çok güzeldi. Genel Sekreter Kumbuözoğlu her ayrıntıyla yakından ilgilendi.

Resepsiyona cumhurbaşkanı, parti liderleri ve bakanlar katılmadı. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını göremedik. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve bir grup milletvekilini temsil etti.

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal aşçı, garson, bekçi ve temizlik ekibiyle ilgilendi. Bir fotoğraf çektim. Medya mensuplarıyla konuşun. “Başın düşerse boş. Mesela Mahmut Tanal’ı ara.” Renkli ve çalışkan bir parlamenter.

Grubun başkan yardımcısı Engin Altay, olayları yorumlamada akılcı olma disiplinini kullanıyor. Bu makul noktanın önemini gösteren bir sınıflandırma ve açıklama inceliği ekler. Süper zekayı siyasette kullanabilme yeteneği, bu iki erdemi birleştiren incelikten kaynaklanmaktadır. Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden biridir. Karakterinin olgunluğunda, 30 yıllık dürüst ve dürüst bir siyasi kariyerin gururlu bir portresini sergiliyor. Değeri az. Çalışmaları etkileyici. Yeni meclis oturumunda “Engin Abi” rolünü üstlenebilir. Üstün nitelikleriyle Meclis’e değer katan bir siyasetçidir.

AKP, resepsiyonda Benali Yıldırım ve İsmet Yılmaz’ı ağır toplarla beğense de kalabalık değildi. Meclis Başkanı Şentop tüm konuklarla yakından ilgilendi. Görevlilerle fotoğraf çektirdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın