medyauzmani.com
Akram Başaran: Balıkesir’de 300.780 yeni konut yapılacak – Dost Haber

Akram Başaran: Balıkesir’de 300.780 yeni konut yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini açıkladı. 81 ilçeyi kapsayan projede Balıkesir’de 3 bin 780 konut inşa edilecek. proje kapsamında; Yılbaşıyla birlikte Altıeylül, Bandırma, Ayvalık, Susurluk, Marmara, Sındırgı, Bigadiç, İvrindi, Havran ve Savaştepe bölgelerinde konut inşaatına başlanacak.

Toki, Balıkesir’in 10 ilçesinde konut yapacak.

AK Başkan Balıkesir İlçe Dt. Ekrem Başaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Başaran yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Şefimizin tarihi iyi niyeti…”
Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini sundu. 81 ilde uygulanacak proje ile 2028 yılına kadar 500 bin sosyal konut, 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılacak. Balıkesir’in 10 ilçesinde. Toki tarafından Altılul, Bandırma, Ayvalık, Susurluk, Marmara, Sindirje, Begadic, Evrendi, Havran ve Savaşetepe’de 3 bin 780 konutun yer aldığı projede, ocak ayında temelleri atılacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı üzere Türkiye’nin en büyük sosyal konut projesi için başvurular 14 Eylül’de başlayacak ve Ekim ayı sonuna kadar devam edecek. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren dev proje ile ekonomik aktivite daha da artacak. 422 milyar liralık dev yatırım projesi ile 2 trilyon liranın üzerinde ekonomik faaliyetin gerçekleştirilmesi ve en az 100 bin yeni istihdam yaratılması bekleniyor.

“Yeni projeler Tokyo’nun Balıkesir’de sağladığı konut sayısını 15 bin 594’e çıkaracak.”

Balıkesir’de bugüne kadar 7 bin 548 konut Toki tarafından tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi. 4.266 konutun kesintisiz teslimi ile Balıkesir’de TOKİ tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak konut sayısı yeni proje kapsamındaki konutlarla birlikte 15.594 olacak.

Suserlok ve Karizi’de devam eden konutlar gelecek yılın ilk çeyreğinde teslim edilecek.

Balıkesir’de inşaatı devam eden konut sayısı şu anda 4.266. Susurluk’ta bu konutların 210’u yılsonuna kadar hak sahiplerine teslim edilecek. 2023 baharında 548 konut hak sahiplerine teslim edilecek. AKP, Balıkesir’deki yatırımlarıyla milletimizin yanında olmaya devam ediyor. Balıkesir’imizi geliştirmek için Balıkesir’i ilgilendiren her konunun peşine düşmeye, yatırım alanlarımızı genişletmeye devam edeceğiz.

“Gençler, emekliler, şehit yakınları, gaziler ve engelliler öncelikli olacak.”

Toki tarafından Türkiye genelinde 250 bin konut, Balıkesir’de 3 bin 780 konut, 100 bin altyapılı konut arsası ve 10 bin işyeri için özel kota ayrıldı. Bu projeden ağırlıklı olarak gençler, emekliler, şehit yakınları, gaziler ve engelliler yararlanacak. Dar gelirli vatandaşlara yönelik konut projesi ile 81 ilde yapılacak konutlara kira gibi taksitlerle sahip olmak mümkün olacak. Ailelerin gelir dengesini alt üst etmeyecek cüzi taksitlerle ucuza ev sahibi olmak mümkün olacak.

Akram Başaran: Balıkesir'de 300.780 yeni konut yapılacak

“Konut için aylık taksitler asgari ücret olarak ödenebilecek miktarda olacaktır.”

Son olarak TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlarda, proje ilçesi sınırları içinde en az bir yıl ikamet eden veya proje ilçesi mukim olarak kayıtlı olanların, kendilerine tapuda kayıtlı ikametgahı olmayanlar, eşleri ve velayeti altındaki çocukları, daha önce TOKİ aracılığıyla ev almamış ve 18 yaşını doldurmuşlardır. Türk vatandaşları başvurabilir. Evlerin aylık taksitleri asgari ücretin ödeyebileceği miktarda olacak. Ödeme, ailenin toplam gelirinin yüzde 30’unu geçmeyecek ve 240 aya varan fayda sağlanacak.

Tarihi Proje Adı: İlk Evim, İlk İşim

Başkanımız, ilk etabın konutunu en fazla iki yıl içinde tamamlayarak hak sahiplerine teslim etmeyi hedeflediklerini belirterek, projenin adını ilk evim, ilk işim olarak belirlediklerini söyledi. . Buna göre, birinci etabın yüzde 5’i oranında şehit ve gazi yakınlarına 12 bin 500, engelli vatandaşlara 12 bin 500, emeklilere ise 50 bin konut tahsis edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın açıkladığı cumhuriyet tarihimizin en büyük konut projesinde ilk defa 18-30 yaş arası gençlerimize pay oluşturduk. Evlerin yüzde 20’sine denk gelen 50 bin, yarınlarımızı güvence altına almak için gençlerimize tahsis edildi.

Konut maliyetinde %40 indirim

Konut fiyatları, maliyet fiyatından %40 indirim ile belirlenir; Toplam 608 bin lira olan 2+1 konutlarımız 2000 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile satışa sunulacak. Aynı şekilde toplam 850 bin lira tutarındaki 3+1 konutun geri ödemesi de 3 bin 187 liradan başlayan 240 ay taksitlerle yapılacak. Proje kapsamındaki konutlarda yerel ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar beş katı geçmeyecek şekilde inşa edilecek. Dahası; Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanılacağı evler sıfır atık, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji sistemlerine uygun olarak inşa edilecek.

Akram Başaran: Balıkesir'de 300.780 yeni konut yapılacak

‘Ticari kazanç fırsatı verilmeyecek’

Taksitler sözleşmenin imzalanmasıyla başlar. Cumhurbaşkanımız, bu projeleri ticari kazanç kaynağına dönüştürmek isteyenlere kesinlikle fırsat verilmeyeceğini söyledi. TOKİ’den hak etmedikleri halde devleti kafasında aldatarak ev almaya çalışanların ödedikleri parayı ve evlerini kaybedecekleri sıkı bir kontrol mekanizması oluşturulacak. AKP’miz her zaman olduğu gibi milleti ve ihtiyaçları için çalışıyor. Tek derdimiz imkanları kısıtlı ailelerimizi uygun koşullarda ev sahibi yapmak. 81 ilçedeki ve Balıkesir’deki evlerimizin, içinde gerçekten yaşayacak olan ailelerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Akram Başaran: Balıkesir'de 300.780 yeni konut yapılacak

Palaissire’de gerçekleştirilecek Tokyo projeleri:
Begadish Kavush mahallesinde 1-500 ev.
2- Havran Büyükdere bölgesinde 100 konut.
3- Marmara Çınarılı’nda 140 konut.
4- Savaştepe Karacalar semtinde 190 ev.
5- Sındırgı Çavdaroğlu mahallesinde 240 daire.
6- Everinde Kurtuluş semtinde 142 konut.
7- Altıeylül Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde 1.450 konut.
Ayvalık Kazım Karabekir Mahallesi’nde 8- 300 daire.
Bandırma Kayagiç semtinde 9 – 388 daire.
Suserlok Sultaniya semtinde 10-300 konut.

Böylece ; Balıkesir ilimizde Toki tarafından projeye 3780 konut dahil edilmiştir. İkamet başvuruları 14 Eylül’den itibaren başladı. Yeni yılda temelleri atılacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın