medyauzmani.com
AKP’de 3 dönem kuralı uygulanacak – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

AKP’de 3 dönem kuralı uygulanacak – Anayurt Gazitsi

AKP, üç dönem milletvekili olan milletvekillerini bir daha aday göstermeyecek. Ağırsikletler artık listeye giremeyecek. Yaklaşık 95 proxy, 3 terim ve 5 terimde sıkışıp kaldı.

Seçim hazırlıklarını sürdüren AKP’li milletvekillerinin yarısından fazlasının değiştirildiği perde arkasından belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde kadroyu yenileyecek ve bayrağı değiştirecek. AKP 2023 seçimlerine güçlü bir kadro ile girecek. Ağır siklet şirketlerinin çoğu değişiyor.

Ünlü isimlerin yer aldığı listede yer alan kişilerin bir kısmı üç dönem kuralına, bir kısmı da beş dönem kuralına bağlı kalıyor.

Ancak parti tüzüğünde yapılan önceki değişiklikle, 3 veya 5 dönem kuralına bağlı kalanların meclis listesinde yer alıp almayacağına karar verme yetkisi MKYK’ya verildi.

Üçlü yönetim daha önce uzatılmıştı ancak o dönem AKP tabanının tepkisinden sonra 3 veya 5 dönem milletvekili olanlar listeye giremeyecek gibi görünüyor.

Meclis listelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat hazırlayacak. Geçmişte olduğu gibi gönül isteği üzerine vekaletname listesi olmayacak.

AKP’li milletvekillerinin yarıya yakınının değişebileceği perde arkasına yansıtılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesafeli ve çalkantılı milletvekillerine yer vermeyecek.

Seçimlere 8 ay kaldı ve 2023 seçimleri yaklaşıyor.

Siyasette uzun süredir aktif seçim tartışmaları var ama bu iddialar hem AKP hem de MHP tarafından yalanlandı.

AKP erken seçim koordinasyon merkezleri kurmaya karar verdi.

Daha önceki seçimlerde seçim takvimi belirlenirken seçim koordinasyon merkezleri kurulmuştu.

Seçimden 1-2 ay önceydi.

Parti 2023 seçimlerini şansa bırakmak istemediğinden oluşturulan Seçim Koordinasyon Merkezleri, seçim zamanında kurulan seçim merkezleri gibi işlev görecektir.

Raporlar hazırlanacak ve parti genel merkezi ile paylaşılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılışı TBMM’nin açılışının ardından il ve ilçe teşkilatları sahada halk vekillerinin karşısına çıkacak.

Yeni isimler seçmenin aleyhine olacak

2023 AKP kadrosunda kapsamlı değişiklikler bekleniyor.

Bu değişiklik hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Bakanlar Kurulu’nda olacak.

Artık seçmenlerin karşısına yeni isimler çıkacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın