medyauzmani.com
Ahmet Akın: Mazot %200 arttı, çiftçi tarım yapamıyor – Dost Haber

Ahmet Akın: Mazot %200 arttı, çiftçi tarım yapamıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir’in Savastepi ilçesine bağlı Sarıbeyler, Karizi Armutalan, Kurtdiri, Hisaralan, Gönen Raşadiya ve Sarıköy’deki hemşehrileriyle bir araya geldi. Ahmet Akın, ziyaret ettiği yerlerde vatandaşların sorunlarını dinledi ve çözüm önerilerini anlattı. 2000’li yılların başında yaklaşık 2 milyar lira olan çiftçi borçlarının 92 kat artarak 185 milyar liraya ulaştığını, borçlar nedeniyle tarımsal üretim araçlarına el konulduğunu ve üretim maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Balıkesir’de bir gram buğday üretmenin maliyeti yılda yüzde 200 arttı. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ahmet Akın şunları söyledi:

“Balıkesirli çiftçi anlatıyor. İdamdan kurtardıkları traktörlerini tarlaya götüremiyorlar. Çünkü mazot son bir yılda yüzde 200 arttı. Sadece yakıt! Diğer girdiler tohum, elektrik, su, zirai ilaç gibi. ,gübre,hayır Mazotla alakası yok.Tarlasına gübre koyamadı.AKP da hükümete destek vermedi.Çiftçinin yanında Tarım Bakanlığı ve elektrik yok.Tamamen yalnız kaldılar. Traktör kullanmaktan bahsetmiyorum, traktöre mazot alacak gelirleri yok.Türkiye birkaç ürün dışında tüm ürünleri ithal etmeye başladı.Kendi kendine yeten ülke şimdi nerede?Balıkesir tarımın başkenti.Hayvanların başkenti. Ama gelin görün ki çiftçim sıkıntıda. Hiç şüphe yok ki biz bu duruma yanlış tarım politikaları sonucu geldik.”

Ahmet Akın: Mazot %200 arttı, çiftçi tarım yapamıyor

Akın’ın Armutalan Etnografya Müzesi Ziyareti
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Muhtar Elias Ai ve öğretmen Metin Aygurn’un katkılarıyla Karisi Armutalan Mahallesi’nde kurulan Armutalan Etnografya Müzesi’ni de ziyaret etti. Geçmişte kullanılan düğün arabası, ahşap beşikler, filmlerin gösterildiği kamera, daktilo, çanak çömlek, tarım aletleri ve çeşitli eşyalar hakkında Muhtar İlyas Ay’dan bilgi alan Ahmet Akın, duygu ve düşüncelerini bir günceye yazarak duygu ve düşüncelerini kaleme aldı. imzaladı.

Ahmet Akın: Mazot %200 arttı, çiftçi tarım yapamıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Gönen Belediyesi’nin düzenlediği Romanya Festivali’ne CHP İzmir Genel Başkan Yardımcısı Özkan Borşu ile katıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın