medyauzmani.com
Ahmed Akın: “Ucuz elektrik vaadinin faturası yine vatandaşlardan kesilecek.” – Dost Haber

Ahmed Akın: “Ucuz elektrik vaadinin faturası yine vatandaşlardan kesilecek.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, devletin özel sektörden fahiş bir maliyetle elektriği alıp özel şirketlere ucuza satacağını söyledi. CHP’li Akın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kararıyla Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) özel elektrik üreten şirketlerden daha yüksek maliyetle elektriği alıp, bu şirketlerin tedarik dağıtım şirketlerine daha ucuza sattığını; “EÜAŞ’ın daha önce yüzde 30 olan son arz kullanıcılarına sattığı elektriğin payı yüzde 90’a çıkarılarak ihale açıldı. 2025 yılı sonuna kadar devam edecek elektrik alımı nedeniyle EÜAŞ’a fatura kesilecek. bir kayıp ve bu kayıp hazine tarafından karşılanacaktır, yani vatandaşlar tarafından ödenen vergilerden.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, EÜAŞ’ın yüksek tüketim gruplarına ikili anlaşmalarla satılan elektrikte, hükümetin ulusal tarifesine bakılmaksızın yüzde 30 olan payını yüzde 90’a çıkaran düzenlemeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Akın şunları söyledi:

EÜAŞ’ın payı yüzde 90’a kadar arttı

EPDK. 26 Şubat 2022 tarihinde alınan kararla, EÜAŞ’ın tedarik müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tahsisli tedarik şirketlerinin EÜAŞ’ın en az yüzde 50’sini, en fazla yüzde 90’ını satın alması şartı getirildi. Komisyon kararından önce yüzde 30 olan bu oran yüzde 90’a yükseldi. Soru oranının yüksek olması nedeniyle şirketlerin EÜAŞ’tan elektrik alması zorunlu hale geldi.

Vatandaşlar değil işletmeler desteklenecek

Daha önce satılan elektriğin yüzde 70’i, ikinci tedarikin müşterilerine atanan tedarikçi firmalar tarafından ikili anlaşmalar yoluyla satın alınırken; EPDK’nın yeni kararı ile EÜAŞ’ın yüzde 90’ı satın alınabileceği için ikili anlaşmalarla satın alınacak elektriğin payı 10’a düşürülecek. Diğer bir deyişle, elektrik alımında maliyetleri düşecek firmalar EÜAŞ tarafından korunacaktır.

Düzenleme sonrası EÜAŞ ihaleye çıkıyor

EPDK’nın söz konusu kararının ardından EÜAŞ, yerli kömür, ithal kömür, doğal gaz yakıtlı santraller ve yenilenebilir enerji santralleri işleten özel şirketlerden 1 Nisan 2022-Aralık dönemi için elektrik alımı ihalesi de duyurdu. 31, 2025. EÜAŞ, yıl boyunca baz yük dağılımı ile; Özel yerli kömür santrallerinden 150 milyar kWh, ithal özel kömür santrallerinden 44 milyar kWh, özel doğalgaz santrallerinden 44 milyar kWh ve özel yenilenebilir enerji santrallerinden 17,5 milyar kWh’e kadar elektrik satın alacak.

Bu halka zarar verecek

Elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 85’i özel şirketler tarafından yapılırken, bugün oluşan piyasa fiyatı ulusal tarifenin üzerinde. Bu kapsamda EÜAŞ’ın ihale yoluyla satın alınacak elektrikle vatandaşın faturasını düşürme vaadi açıkçası gerçekçi olmasa da özel şirketlerin çıkarına olacaktır. EÜAŞ’ın özel üretim şirketlerinden piyasa fiyatından elektrik alıp tedarik şirketlerine daha ucuza satması kamuya zarar verecektir.

EÜAŞ’ın zararları vatandaşların vergilerinden karşılanacak

Devlet teşebbüsü statüsünde olan EÜAŞ’ın zarara uğraması durumunda zararları gider olarak hazine tarafından karşılanır. Yani devlet, şirketlere ucuz elektrik sağlamak için EÜAŞ’ın imha edilmesine izin veriyor ve bunun vatandaş vergileriyle karşılanması gerekiyor. Bu durum EÜAŞ’ın mali yapısını tamamen bozacaktır. Bu uygulama sadece elektrik maliyetini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda hazinenin yükünü de artıracaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın