medyauzmani.com
Ahmed Akın: Ramazan’da fiyatlar yükseldikçe sofraların tadı kaçacak – Dost Haber

Ahmed Akın: Ramazan’da fiyatlar yükseldikçe sofraların tadı kaçacak

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Konut tarifelerindeki artış yüzde 68,75’e yükseldi

1 Ocak’ta konut tarifesinin yüzde 25 artırılmasının ardından bu yıl ikinci kez yapılan artışla konut tarifesindeki artış oranı yüzde 68,75’e yükseldi. Temel bir hak olan ısınma hakkı, bu artışlarla birlikte lükse dönüştü. Uluslararası kriz ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle saray hükümeti doğalgazda önemli bir artış yapıyor. Avrupa’da uluslararası piyasada fiyatlar yüksek olmasına rağmen hiçbir ülke vatandaşını bu oranda yükseltmiyor.

Konut daha yüksek ve daha yüksek yıllar

Hükümet sözcüleri, artışın faturalara yansımayacağını; Konut tarifesini yüzde 35 artırarak vatandaşlarımızı aldattı. Konut artış oranı şu ana kadar maksimum yüzde 25 olarak belirlenirken; 1 Nisan itibariyle yüzde 35 artış; Son dönemde konut tarifelerindeki en büyük artışı oluşturmaktadır. son 5 yılda; BOTAŞ, doğalgaz satış tarifesini her ayın başında aylık yüzde 35 oranında artırmamaktadır.

Ramazanda sofralar lezzetini kaybedecek

Devletin yapacağı zamlar, Ramazan’da sofraların lezzetini bozacak. Temel gıda ürünlerindeki katma değer vergisi indirimi henüz raflara yansımazken, doğalgaz tarifelerindeki fahiş artış da hükümetin tutarsızlığını gözler önüne seriyor. Piyasa zincirini oportünizmle suçlayan hükümet, uluslararası piyasalardaki artışı gerekçe göstererek gerçek oportünizm uyguluyor. Et, süt ve şeker fiyatlarının yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımız ramazanda tencerelerini nasıl dolduracaklarını bilemiyorlar. Doğal gazı yüzde 35 artırdıktan sonra tencereyi nasıl kaynatacağını düşünecek.


Sanayinin yükselişi yaşam maliyetini artıracak

Doğal gaz sanayi tarifesinde yılbaşından bu yana yüzde 50’lik ikinci artışla sektördeki artış 1 Nisan itibarıyla yüzde 125’e yükseldi. Sanayide doğalgazın yanı sıra sanayide elektrik tarifeleri de yaklaşık yüzde 25 oranında artarak elektrik tarifelerindeki toplam artış yüzde 185’e ulaştı. Sanayi tarifelerindeki fahiş artışlar tüm sektörlerde üretim maliyetlerini artıracağından bu durum iğneden ipliğe tüm ürünlere yansıyacaktır. Vatandaşlarımız da bu artışı çarşı, pazar ve marketlerde alışveriş yaparken dolaylı olarak ödeyecektir. Saray hükümetinin enflasyonla mücadele ettiği söylemine rağmen enerji kalemlerindeki bu artışlar hayat pahalılığını artıracak.

Santralin tarifesi üç ayda ikiye katlandı

BOTAŞ’ın yıl başından bu yana santrallere yönelik doğalgaz tarifelerini dördüncü kez artırması, yaz aylarında elektrik tarifelerinin yükseltilme olasılığını artıracak. 1 Ocak’ta santral tarifesinde yüzde 15 indirim; 1 Şubat’ta yüzde 14, 1 Mart’ta yüzde 18.3 ve 1 Nisan’da yüzde 44.30 zam yapıldı. Buna göre, santrallerin doğalgaz tarifesi son üç ayda yüzde 123 arttı. Yani kuraklık döneminde Türkiye’nin elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini karşılayan doğalgazdan elektrik üreten santrallerin tarifesi iki katına çıktı.

İyi niyetten sonra 9 kez doğalgaz zamanlaması

AKP hükümetinin Karadeniz’de doğalgaz olduğu müjdesini verdiği Ağustos 2020’den bu yana son konut artışıyla birlikte doğalgaz toplamda 9 kat arttı. Konutta kullanılan doğalgazın tarifesi 1 Ocak 2021’den Haziran 2021’e kadar aylık yüzde 1, 1 Temmuz 2021’de yüzde 12 arttı. 2022’de 1 Ocak’ta yüzde 25 ve yüzde 35 zam yapıldı. 1 Nisan’da yüzde Böylece, iyi haberin geldiği Ağustos 2020’den bu yana, konut tarifeleri toplamda yüzde 100 artarken, faturalar iki katına çıktı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın