medyauzmani.com
235 gemi ile 5,5 milyon ton tahıl hububat hattından geçti – Anayurt Gazitsi – Dost Haber

235 gemi ile 5,5 milyon ton tahıl hububat hattından geçti – Anayurt Gazitsi

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan “gıda krizi” tehlikelerini ortadan kaldırmaya yönelik çabalarının oluşturduğu “tahıl koridoru”ndan 235 gemi geçti ve taşınan tahıl miktarı 5 milyon 500 bin ton olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin yoğun diplomatik çabaları sonucunda, Temmuz ayında İstanbul’da Birleşmiş Milletler ile koordineli olarak hububat ürünlerinin güvenli bir şekilde taşınması için kurulan “Ortak Koordinasyon Merkezi” faaliyetlerine devam ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve Ortak Koordinasyon Merkezi’nin yoğun çalışmaları sonucunda 1 Ağustos’ta Odessa limanından ilk tahıl yüklü geminin ayrılmasının ardından hububat sevkiyatı devam ediyor.

– iki haftada 25 gemi

Anlaşma kapsamında Ukrayna limanlarından ilk çıkış yapan Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisi “Razzoni” 26 bin ton mısır yüklü olarak Lübnan’ın Trablus limanına hareket etti.

İlk geminin ayrılmasından dört gün sonra Panama bayraklı Ireland Navistar, Malta bayraklı Rugen İtalya ve Türk gemisi Polarnet, Kocaeli’ne gitti. Üç gemi, yaklaşık 60 bin ton tahılla Odessa ve Chernomorsk limanlarından ayrıldı.

Ardından Mustafa Necati, Star Helena, Glory, Riva Wind, Sakura, Arizona, Ocean Lion, Rahmi Yağci, Surmovsky, 121 sefer başladı ve 13 Ağustos’a kadar giden gemi sayısı 17 Ağustos’a kadar ulaştı. Söz konusu gemilerin çoğu Türkiye’deki limanlara ulaştı. Türkiye, Tekirdağ ve İskenderun gibi. ve İzmir.

İlk geminin ayrılmasından sonraki iki hafta içinde Ukrayna limanlarından kalkan gemi sayısı 25’e ulaşırken, taşınan tahıl miktarı 800.000 tonu aştı.

Dünya çapında bir gıda krizini önlemek için yapılan çalışmalar sonucunda varılan anlaşma, gemilerin Ukrayna limanlarından hareket etmesinin yanı sıra İstanbul’un kontrolündeki gemilerle Ukrayna limanlarına hububat sevkiyatını da kapsıyor.

Barbados bayraklı Volmar S, Boğaz’dan geçerek Ukrayna’ya giden ilk gemi oldu. Gemi, Chernomorsk limanından 12 bin ton mısır alarak İzmir’e taşıdı.

Dün itibarıyla Ukrayna limanlarından ayrılan gemi sayısı 235’e ulaşırken, sevk edilen buğday, mısır ve arpa gibi tahıl ürünlerinin miktarı 5 milyon 365 milyon tona ulaştı.

Varılan anlaşma kapsamında Ukrayna limanlarından ayrılan gemiler Ortak Koordinasyon Merkezi tarafından izlenirken, kontrolleri İstanbul’da yapılıyor.

“Türkiye diplomatik alanda etkinliğini açıkça göstermiştir”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İstanbul’da imzalanan hububat sevkiyatı anlaşmasını Birleşmiş Milletler’in son yıllardaki en büyük başarılarından biri olarak nitelendirdi.

Türkiye, sürece yapıcı katkıları ve ev sahipliği ile diplomatik alandaki belirleyici rolünü ve etkinliğini açıkça ortaya koymuştur. Akar, ifadeyi kullanarak, Milli Savunma Bakanlığı koordinasyonunda 27 Temmuz’da faaliyete başlayan Ortak Koordinasyon Merkezi aracılığıyla Ukrayna limanlarından diğer ülkelere güvenli tahıl sevkiyatının planlandığı gibi devam ettiğini belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın