medyauzmani.com
20 dişe ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir? – Enayaourt Gazetesi – Dost Haber

20 dişe ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir? – Enayaourt Gazetesi

Yirmi yaş dişleri adından da anlaşılacağı gibi 18-20 yaşlarından itibaren çıkmaya başlar ve birçok kişide çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Özellikle çene yapısı dar olan veya genetik olarak yirmi yaş dişleriyle ilgili problemlere yatkın kişilerde ortaya çıkan yirmi yaş diş ağrısı, bazen ciddi ameliyatlar gerektirse de bazı durumlarda kolaylıkla geçebilmektedir.

20 Diş ağrısı nedir?

Alt ve üst çenedeki diş dizisinin sonundan çıkan üçüncü azı dişi 20 yıllık diş veya 20 yıllık diş olarak tanımlanır. Sürecek son kalıcı dişler olan dişler 20, genellikle diş eti veya kemik ile kaplanır ve çenedeki konumları nedeniyle kaynaşır. Bu gibi durumlarda yirmi yaş dişleri sürmeli kalır ve çıkması gereken dönem olan 20 yaş civarında çıkmayabilir. Ayrıca ağızda yeterli boşluk olmaması yirmi yaş dişlerinin diğer dişlerin altına gömülmesine neden olabilir.

İlerleyen zamanlarda dişin çıkmamasına neden olan faktör ortadan kalktığında çene kemiğinde yer bularak yirmi yaş dişleri çıkabilir. Yirmi yaş dişleri etkilenmiyorsa ve herhangi bir sorun yaratmıyorsa çekilmelerine gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda sıkışan veya tam olarak sürmemiş dişler ağrıya neden olabilir.

Yirmi yaş dişleri genellikle tam olarak sürmemiş veya çarpık dişler arasında yiyecek artıklarının birikmesinden kaynaklanır. Bu geçici olabilir veya ağrıyı gidermek için dişin çekilmesi gerekebilir.

20 diş ağrısının belirtileri nelerdir?

Etkilenen dişler, üst çenede, kulaklarda ve şakaklarda, alt çenede, çene altında ve çenede boşluk olmamasına rağmen çıkmaya çalıştığınızda boyunda ağrıya neden olabilir.

Bu tür bir ağrı hissediyorsanız en kısa zamanda bir diş hekimine başvurmalısınız. Diğer 20 yaşındaki diş ağrısı semptomlarından bazıları şunlardır:

Ağızda veya yüzde kızarıklık veya şişlik

yutma güçlüğü

– Kötü nefes almak

Ağızda kötü tat hissi

Sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet

-baş ağrısı

Çene kapalıyken 20″ diş bölgesinde baskı veya rahatsızlık hissi

– Şişmiş lenf düğümleri

20 diş ağrısı nasıl geçer?

Yirmi yaş dişleri diğer tüm dişler gibi ağrılı bir süreçle çıkar. Bunun nedeni diş etlerinin yarılması, dişin köklerinin gerilmesi ve diş büyüdükçe büyüyen dişe yer açmak için çene kemiğinin genişlemesidir. Bu tip dişlerde dikkat edilmesi gereken ilk nokta ağız ve diş sağlığına özen gösterilmesidir.

Dişlerinizi düzenli fırçalamak, dişlerinizi fırçalarken ağzınızın her noktasına ulaşabilecek fırça modellerini seçmek ve diş etlerine zarar verebilecek fırçalardan kaçınmak çok önemlidir. Düzenli diş fırçalama ile gıda parçacıklarının ağzınızda kalmasını engelleyebilir, plak ve bakteri oluşumlarını ortadan kaldırabilir ve böylece sağlıklı bir ortamda yeni azı dişlerinin büyümesini kolaylaştırabilirsiniz.

Ağız ve diş etlerinin sağlığını artırmak için gargara, diş macunu ve diş ipi de kullanabilirsiniz. 20 yaş dişleriniz sağlıklı bir şekilde çıkıyorsa ağrıyı dindirmek için doktorunuzun onayladığı ağrı kesicileri de kullanabilirsiniz.

20 dişin çekilmesine neden olan durumlar nelerdir?

Bir bilgelik dişini cerrahi olarak çıkarmak için dişin sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olmalıdır. Aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı meydana gelirse, yirmilik dişin cerrahi olarak çıkarılması tercih edilebilir.

– Yirmilik diş diş etlerinin enfeksiyon kapmasına neden olduysa,

20 yaşından dolayı çene kemiğinde stres varsa,

– Çıkamayan dişler mevcut dişlerin köklerini zorlayarak çürüklere neden oluyorsa,

– Diş etlerinde yoğun ve ağrılı apseler varsa,

– 20 diş nedeniyle ağızda tümör kisti oluşma riski varsa,

20 yaşında diş eti kanaması, ağız kokusu ve çarpıntıya neden oluyorsa ameliyat seçeneği düşünülebilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın