medyauzmani.com
129 kişi öldü! – Enayaourt Gazetesi – Dost Haber

129 kişi öldü! – Enayaourt Gazetesi

Endonezya Süper Ligi’nde Persibaya Surabaya ile Arima Malang arasında oynanan maçın ardından sahayı kan kapladı. Persibaya Surabaya’nın Kanjuruhan Stadı’nda Arima Malang’ı 3-2 mağlup ettiği maçın ardından yaşananlar, eşi benzeri görülmemiş bir faciaya yol açtı.

Kavganın başladığı sırada iki takımın taraftarları arasında çıkan arbedeye sahadaki polis ekipleri müdahale etti. Olayları sakinleştirmek için polisin kullandığı biber gazı tribünleri dolduran taraftarlarda paniğe neden oldu ve facia yaşandı.

129 ölü, 300’den fazla yaralı

Olaya karışan veya karışmayan yüzlerce taraftar, kavgaya müdahale eden polisin biber gazı sıkmamak için çıkışlara ve meydana yöneldi. Yaşanan büyük kaos kısa sürede izdihama dönüştü, 129 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısının 300’ü geçtiği bildirildi.

Endonezya’nın ulusal seferberliği ilan edildi.

Hastane yetkilileri, tedavi gören bazı taraftarların durumunun iyi olmadığını ve ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Polis şefi, stokun nedenini doğruladı

Doğu Java Polis Şefi Nico Aventa yaptığı açıklamada, maçın hemen ardından gece geç saatlerde taraftar grupları arasında çıkan çatışmaların, çevik kuvvet polisinin göz yaşartıcı gaz kullanmasına ve taraftarlar arasında paniğe neden olduğunu söyledi.

Aventa ayrıca 300’den fazla kişinin tedavi için bölgedeki hastanelere kaldırıldığını, ancak çok daha fazlasının yolda ve tedavi sırasında hayatını kaybettiğini kaydetti. Polis şefi, 300’den fazla yaralıdan durumlarının ciddi olduğunu ve ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Resmi veriler arka arkaya

Endonezya lig başkanı Ahmed Hadian Lukita, olayların hemen ardından yaptığı açıklamada, “Bu olaydan dolayı endişeli ve derin bir üzüntü duyuyoruz. Başsağlığı dileklerimizi paylaşıyor ve bunun hepimiz için değerli bir ders olmasını umuyoruz.” dedi. açıklamalar yaptı.

Persibaya’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Geniş Persibaya ailesi, Arima FC-Persipaya maçı sonrası yaşanan can kayıplarının yasını tutuyor. Hiçbir hayat futbolu hak etmez. Mağdurlar için dua edin, geride kalan ailelere güç verin. “

Futbol müsabakaları askıya alındı

Endonezya Süper Ligi’nde bu haftanın geri kalanında oynanması planlanan maçlar bir sonraki duyuruya kadar ertelendi. Endonezya Futbol Federasyonu ise konuyla ilgili acilen toplanacağını ve ligin devamı ile ilgili sert kararlar alacağını duyurdu. Ev sahibi Arima’nın maçı hiçbir koşulda sahada oynamadığı açıktı.

Son olarak oyuncuların ve kulüp yetkililerinin sağlık durumları hakkında net bir açıklama yapılmazken, yine yerel kaynakların verdiği bilgilere göre tüm oyuncular güvenli bölgeye transfer edildi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın