medyauzmani.com
120 yıllık tarihi camide yine ezan – Dost Haber

120 yıllık tarihi camide yine ezan

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerinin bakım, onarım ve restorasyonunu gerçekleştirerek, Altılol ilçesine bağlı Ertuğrul semtindeki 120 yıllık Ertuğrul Camii’ni yeniden kullanılabilir hale getirdi. Yıllardır atıl durumda olan tescilli cami, büyükşehirin eylemleri sonucunda adeta küllerinden yeniden doğdu. Cami, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altılol Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Altılul Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karisi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altılol İlçe Müftüsü, Müftü Hayati Yılkofan ve Ertuğrul ilçesi sakinlerinin katılımıyla açıldı. .

Güvenilirliği koruyun
Ertuğrul semtinin ortasında yer alan tek cami olan Ertuğrul Camii; Avlusu, hizmet binası, konut ve sağlık merkezi ile yaklaşık 870 metrekare alan üzerine inşa edilmiştir. Tarihi dokusuna saygı duyularak ve özgünlüğü korunarak yapılan çalışmalarla cami, ibadet edenlerin sağlıklı bir şekilde ibadet edebilecekleri, avlusundaki tescilsiz yapılar ise çok kötü durumda oldukları için kullanılamayacak hale geldi. Kasa yıkılarak yerine ıslak hacimler ve projeye uygun okuma salonu yapıldı.

‘Yıkılmalarına izin vermeyiz’
Belediye Başkanı Yusel Yılmaz, Ertuğrul Camii’nin restorasyonunu bir yıl gibi kısa bir sürede tamamladıklarını belirterek, “Biz yerel yöneticiler olarak yol yapıyoruz, alt yapı yapıyoruz ve şehrin birçok ihtiyacını karşılıyoruz. Ayrıca bakılmadığı takdirde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak yerler de var Side Bölgemizdeki belediyelerle birlikte Balıkesir’de birçok yerde çalışıyoruz. yıkımın eşiğinde.

“Bizim jetonlarımız bire kadar”
Biz bir antik kentiz, bir antik kentiz ve bir kültürümüz, bir medeniyetimiz var diyebileceğimiz yerler var. Aygorn ve Dumlupınar mahallelerinde bulunan tarihi yapıların, Başeşme Mezarlığı, eyh Lütfullah Camii, Zağnos Paşa Camii ve çevresinde restorasyon çalışmalarını gerçekleştirdik. Pallixir simgeleri birer birer belirir. Ertuğrul Camii’nin restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın